Membrane switch for CP7222-0001-0010 membrane keypad keyboard
  • group nameFor BECKHOFF Membrane Keypad Repair
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelCP7222-0001-0010
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union
  • update timeWed, 13 May 2026 16:28:13 GMT
Paramtents
  • Keypad Button Material Metal
  • Membrane Material Plastic
  • Application Industry Equipment
  • Place of Origin China
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
CP7222-0001-0010
It is brand new and good quality with a 6 months warranty.
Detailed
Product Description:
Material
Polyester or Polycarbonate
Artwork Format
CorelDraw, Adobe Illustrator AI or EPS, AutoCAD Dwg or DXF
Tactile Feel
Is determined by the thickness of the overlayer. Normally between 0.06” -0.08".
Conductive Trace
Silver or Copper
Dome
Stainless Steel or Mylar
Actuation Force
Depend on customer's requirement. Normally between 30-600 grams.
Travel
Depend on customer's requirement. Normally between 0.010" - 0.020".
Life Cycle
5 Million Cycles(up to)
Operating voltage: 35V DC
Operating current: 100mA 1W
Contact resistance: < 100 Ohms
Open circuit resistance: ≥ 10MΩ at 100V
Operating temperature: Flat/Metal dome:-20°c to +80°c
Storage temperature: Flat/Metal dome:-40°cto +80°c
Life expectancy Flat type5,000,000 times Tactile type1,000,000 times
Switch stroke: 0.1 to 0.6mm
Contact bounce: 5 to 30ms
Actuation force tolerance: +/- 20 to 45g
Tactile ratio: FC > 40%
Operating humidity: up to 95% RH