TOSOKU RE21PC25CH16F encoder Panasonic teaching pendant G2/G3 dedicated
  • group namePanasonic Teach Pendant
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelTOSOKU RE21PC25CH16F encoder Panasonic teaching pendant G2/G3 dedicated
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, T/T ,Credit Card, Western Union
  • update timeWed, 13 May 2026 23:14:17 GMT
Paramtents
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-4 workdays
  • Brand TOSOKU
  • Model RE21PC25CH16F encoder
  • Supply Teach Pendant Control Replacement Parts
Detailed
TOSOKU RE21PC25CH16F encoder Panasonic teaching pendant G2/G3 dedicated replacement
Built with advanced photoelectric technology, the RE21PC25CH16F Encoder excels in detecting rotational movement and positional data. Its robust construction and precision-engineered shaft diameter (6.0mm) and length (16mm) make it resilient in high-use settings, minimizing downtime and maximizing productivity. The encoder is also designed to meet the demanding standards of industrial applications, where consistency and accuracy are essential.
Specifications:
Model Number: RE21PC25CH16F
Product Line: Panasonic G2
Resolution: High Precision
Warranty: 1-Year Warranty
Operating Voltage: 5V DC