PP500 5PP580.1043-K02 Touch Screen Organizer Replacement
  • brand nameVICPAS
  • model5PP580.1043-K02
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 22:40:16 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 10.4 inch
  • Brand B&R
  • Warranty 1 Year VICPAS Warranty
  • Model B&R Power Panel 500 5PP580.1043-K02
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
Detailed
B&R Power Panel 500 5PP580.1043-K02 Touch Screen Glass Repair Replacement
Order each part separately is available
Power Panel 500 5PP580.1043-K02 Touch Screen Panel
The following components are absolutely essential for operation:
• System unit
• CPU board
• Main memory
• Drive (mass storage device such as CompactFlash card) for the operating system
• Power connector (terminal block)
The PP500 features a USB 2.0 (Universal Serial Bus) host controller with multiple USB interfaces, 2 of which are accessible externally for the user. PP500 devices with a display size of 10.4", 12.1" or 15" are also equipped with a USB interface on the front of the device.
Specifications:
The table below describes the parameters of the 5PP580.1043-K02 Power Panel 500 Touchscreen Panel.
Part Number: 5PP580.1043-K02
Product Line: Power Panel 500
Screen Diagonal: 10.4 in
Warranty: 365 Days Warranty
Input Power: 24 VDC
Serial Interface Type: RS232
Storage: -20 to 70°C