TAOXING Swinging Plastic Barrel Heat Transfer Machine TX-HT300-B
  • group nameSemi-Automatic Hot Stamping Machine
  • Min Order1 set
  • brand nameTAOXING Screen Printing Machines Manufacturer
  • modelTX-HT300-B
  • payment methodWestern Union, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 22:27:52 GMT
Paramtents
  • Model TX-HT300-B
  • Heating transfer size 100*300mm
  • Power 1.6Kw
  • Printing speed 5 times/min
  • Voltage Voltagev
  • Air pressure 0.4~0.6mpa
  • Roller size 100*300mm
  • G.W./N.W 589kgv
  • Packaging dimension 122*86*225cm
  • Automatic grade semi-auto
  • Warranty 1 Year
Packging & Delivery
  • Weight350kg / set
  • Min Order1 set
Briefing
Detailed
Introduction    Plastic Bucket Heat Transfer Printing Machine
Fully automatic CCD screen printing machine
1. The heat transfer machine adopts PLC control, touch screen display, and stepper motor.
3. The hot stamping pressure, temperature, and speed can be adjusted
4. Automatic winding of heat transfer film, cursor alignment device for more accurate hot stamping
Features
2. The angle and front and back position of the clamp base can be adjusted.
3. The transfer speed can reach up to 4 seconds per circle.
Specification
Parameter
Model: TX-HT300-B
Hot stamping width: 300mm
Temperature: 0-400'℃
Air pressure: 0.4-0.6map
Pressure: 0. 5T
Stroke: 150mm
Speed: 8 times/minute
Power supply: 220V 50-60HZ
Power: 3KW
Machine weight: 350KG
Machine size: 1100*900*1800mm