Small Benchtop Pneumatic Ink Cup Pad Printer TXD-100-234 for Toys and Hardware Tools
  • group nameSemi-Automatic Pad Printer
  • Min Order1 set
  • brand nameTAOXING Screen Printing Machines Manufacturer
  • modelTXD-100-234
  • payment methodWestern Union, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 21:05:43 GMT
Packging & Delivery
  • Size60cm x60cm x80cm
  • Weight50kg / set
  • Min Order1 set
Briefing
Detailed
Application of Benchtop Pneumatic Pad Printer
Product Parameters of Benchtop Pneumatic Pad Printer
Model:  TXD-100-234
Printing color:   1 color
Inner diameter of oil cup:   90mm
Steel sheet size:   100*234mm
Printing area:   L70*W70 mm
Steel sheet front and rear stroke:   125mm
Up and down stroke:   150mm
Air consumption:   50L/min Air pressure: 6-8bar
Printing speed:   800 pcs/hr
Power supply:   220V/50HZ/50W