Small Infrared Drying Tunnel TX-IR80-250 Belt Drying Equipment For Screen Printing
  • group nameIR Drying Machine
  • Min Order1 set
  • brand nameTAOXING Screen Printing Machines Manufacturer
  • modelTX-IR80-250
  • payment methodT/T
  • update timeThu, 14 May 2026 20:22:34 GMT
Paramtents
  • Type Infrared Drying Tunnel
  • Voltage/Power AC380V/50HZ/12KW
  • Belt width 800mm
  • Input area 250mm
  • Heating area 2000m
  • Output Zone 250mm
  • Speed 1-10m/min
  • Max temperature 180 ℃
  • Weight 260 KG
  • Dryig process Continuous Automatic Drying
  • Advantage Low Consumption High Efficiency
  • Heating method Infrared lamp tube ( glass )
  • Machine size L2500 * W1200 * H1400mm
Packging & Delivery
  • Size260cm x130cm x150cm
  • Weight260kg / set
  • Min Order1 set
Briefing
Detailed
Scope of Application of Small IR Drying Tunnel Machine
IR DRYING TUNNEL
Main parameters  of Small IR Drying Tunnel Machine
IR DRYING TUNNEL
Model :TX-IR80-250
Width of belt: 800mm
Length of feeding section: 250mm
Length of feeding: 250mm
IR heating section: 2000mm​
Feed inlet height:  120mm
WorkingPower:  AC380V / 50HZ / 12KW
Gross weight: 260kg
Overhaul: Pneumatic side lifting
Features and Performance
1.  Materials used in production
①Thermosetting oven:
Curing box: 80mm insulation board ( filled with aluminum silicate cotton , inner board is galvanized sheet , outer board is 2mm cold rolled sheet)
Inner liner width : 850mm; Outer width: 1050mm
2.  Heating source: 380V , 12 infrared heating tubes
Single heating element length: 800 mm , 1KW