Fluidization bed quick freezer/ IQF machine FSLD1000 for vegetable in China
FOB Price
    1 - 2 set
    3 - 3 set
  • group nameFSLD Series IQF freezer
  • Min Order1 set
  • brand nameFirst cold chain + freeze food machine
  • modelFSLD
  • payment methodL/C, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 12:50:10 GMT
Paramtents
  • Refrigerant Freon
  • Structure Assembled
  • Suitable for Factory
  • Refrigeration System Brand Compressor Unit
  • Size Customized
  • Use Nature Production
  • Usage Vegetable & Fruit
  • Freezer Body Material 304 Stainless Steel
  • Specification CE ISO9001
  • Transport Package Seaworthy Plywood Case
Packging & Delivery
  • Min Order1 set
Briefing
Detailed
fluidized bed IQF freezer
Fluidization bed quick freezer
3) Extraordinary freezing efficiency is guaranteed by the extremely efficient
evaporator, optimized design and quality finishing.
4) Easy access to all freezer parts, easy handling of maintenance and cleanin
operations.
5) Stainless steel wire mesh belt, which is the most reliable solution by now.
proven performance by users, and universal solution for easier replacement
and maintenance all over the world.
6) Superior fluidized IQF function by extra belt hitting system together with
adjustable high pressure centrifugal blower to generate vertical air flows
which keep the materials in a fluidized condition during the freezing process.
7) With our high quality stainless steel belt and on position cleaning device
for the belt, we can bring the highest sanitation level and easy work
FSLD1000 IQF FREEZER TECHNICAL PARAMETERS
Item
FSLD1000 frozen fruit
Product
Frozen fruit
Capacity
1000kg/h
In/Out Temp.
+15℃ to -18
Freezer Temp.
-35
In/Out Time
10-50min
Refrigerant
R507A
Consumption
160kw
Freezing Container Thickness
150mm
Product Height
≤100mm
Belt Width
1200mm
Product Input Conveyor/Output Conveyor
1000 mm/800mm
Diameter Liquid Input/Gas Return Output Pipe
Φ22 mm/Φ57mm*4
Water Input Pressure
≥3 kg/cm2
Freezer Power
36.7 KW
Freezer SizeL*W*H
11800×4200×3200mm
Freezer Body Material
Duplex stainless steel polyurethane insulation board density or 40 kg/m3, the thickness of 150 mm, 304 stainless steel outer plate thickness more than 0.5 mm