Transmission roller chain- 20A-1/100-1 Cottered roller chain Dimensions
FOB Price
    1 - 10000 piece
  • group nameCottered Roller Chains
  • Min Order1 piece
  • brand nameCTS-ChinaTransmissionS
  • model20A-1/100-1 Cottered roller chain
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram, T/T, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 14:25:05 GMT
Paramtents
  • Material 40Mn
  • Color natural/bule/yellow
Detailed
Short pitch transmission Chains Specifications
DIN/ISOChain No.
ANSI Chian No
Pitch
(mm)
Roller      diameter(mm)
Width between inner plates(mm)
Pin diameter(mm)
Innter Plate depth(mm)
Plate thickness (mm)
Innter Plate depth
(mm)
Min pin length (mm)
Max pin length (mm)
Tensile strength
only pin hardened
kN/lbf
Weight per meter kg/m
*03C
*15
*04C-1
*25-1
*06C-1
*35-1
08A-1
40-1
10A-1
50-1
12A-1
60-1
16A-1
80-1
20A-1
100-1
24A-1
120-1
28A-1
32A-1
36A-1
40A-1
48A-1