TR608-MAX2-ST50 50mm² Computerized Wire Stripping Machine
  • group nameComputer Wire Stripping Machine
  • Min Order1 piece
  • brand nameTuring
  • modelTR608-MAX2-ST50
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 11:31:51 GMT
Paramtents
  • Power AC220/110V/60HZ/50HZ
  • Name wire stripping machine
  • Feature Stable Performance
  • Warranty 3year
  • Contact CoCo +86 18666170785
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
TR608-MAX2-ST50 50mm² Computerized Wire Stripping Machine,Processing maximum cross-sectional area: 1.0-50mm², BV hard line maximum 35mm², BVR soft line maximum 50mm².
CoCo +86 18666170785
Detailed
Power supply: AC220/110V 50/60HZ, 800W
Display mode: 7-inch Chinese and English switching touch screen
Processing round sheath outer diameter: the maximum cutting and stripping of the outer diameter of 13mm round sheath below
Processing maximum cross-sectional area: 1.0-50mm², BV hard line maximum 35mm², BVR soft line maximum 50mm².
Stripping accuracy: ±0.2mm
Cutting length: Max. 100m
Stripping length: head stripping 1-100mm, tail stripping 1-100mm
Stripping speed: 3000-3500 pcs/hour (L=200mm)
Driving mode: 8 wheels belt drive (silent hybrid stepping motor, each step forward 0.1mm)
Appearance size: 650x570x425mm