1 - 1 piece
group nameAgricultural machine tractor
Min Order1 piece
brand nameTieniu/Agricm
modelTNC8501
payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union
update timeTue, 19 May 2026 17:44:22 GMT
COLOR Green
MODEL Four stroke water cooled in-line direct injection
BRAND IRON BULL
Min Order1 piece
The TNC8501 is a 85hp 4WD farm tractor built for agricultural operations. Powered by a YND485T engine with full hydraulic steering and rear three-point suspension, it delivers consistent performance for plowing, tillage, and transport.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | TNC8501 |
| Dimensions (LxWxH) | 3500 x 1500 x 2400 |
| Weight | 2100 |
| Drive | 4x4 4WD |
| Engine | YND485T |
| Rated Power | 62 kW / 85hp |
| Rated Speed | 2400 r/min |
| Steering | Full hydraulic |
| Front Tires | 7.5-16 |
| Rear Tires | 12.4-28 |
| Wheelbase | 1950 mm |
| Front Tread | 1100/1200/1300 mm |
| Rear Tread | 1100-1300 mm |
| PTO Speed | 540/760 r/min |
| Suspension | Rear 3-point |
| Cab / ROPS | ROPS |
| Counterweight (F/R) | 60/60 |
| Hydraulic Outputs | 1 group |
网络文化经营许可证:浙ICP备14006100号-11 2007-2026 Tradevv.com. All rights reserved.