SHL60B-1200 High Capability Heavy cut
  • group nameCNC Horizontal Lathe
  • Min Order1 piece
  • brand nameZOPO INTELLIGENT EQUIPMENT MACHINING CENTER OEM
  • modelSHL60B-1200
  • update timeWed, 13 May 2026 22:52:09 GMT
Paramtents
  • Brand ZOPO Intelligent
  • CNC Fanuc/Siemens/Mitsubishi/GNC/KND
  • Spindle Hole Taper A2-6
  • Control Mode Semi-closed loop
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
High Rigidity、High Thermal Stability、High Application
Detailed
SHL60B-1200
High Capability
High Rigidity, High Thermal Stability,
High Application
SHL60B
Φ610mm
Max.Swing Over Bed
1200mm
Max.Turning Length
Φ450mm
Max.Turning Dia
A2-6
Spindle Hole Taper
  • Model
  • Appearance
  • Characteristic
  • Parameters
  • Contact Us
Appearance
SHL60B
Characteristic
床鞍设计
Increased Span and Width Saddle
Horizontal Stepped Guideway Bed
To provide a reliable foundation for lathes, high rigidity, high precision, and high stability.
阶梯导轨床身
Parameters
Working Range
Unit
Max. Swing Over Bed
Φ610mm
Max.Turning Length
1200mm
Max.Turning Dia
Φ450mm
Max. Swing Over Carriage
400mm
X/Z Axis Travel
Spindle
Unit
Spindle Hole Taper
A2-6
Max. Passing Bar Dia.
Φ50mm
Spindle Speed Range
50-4200rpm
Power
11/15kW
Standard Chuck Dia.
8'' inch
Feed
Rapid Feed Rate
30/30m/min
Tailstock
Tailstock Spindle Taper
5#
Turret
Standard Turret
12T(Servo)
Nearby Tool Select
Yes
Machine
Machine Dimension
3800*1700*1865mm