N010-0519-T742 Touch screen replacement
  • group nameTouchscreen for Fujistu
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelN010-0519-T742
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal
Detailed
Guangzhou Vicpas Touch Technology Co.,Ltd
Data sheet:
1.All product are new and original packaging.
2.click on the precise, easy use.
3.reflecting the sensitive.
4.meet bad environment.
5.practicability.
6.no need change any shell and add any auxiliary to the HMI machine.
7.The quality is stable and reliable, took 12months warranty.
8.OEM is available.
Product specification:
NO.
Product structure
Material
Remarks
1
upper circuit
ITO FILM
0.188mm
2
lower circuit
ITO GLASS
2.0mm
3
spacer
Adhesive
0.1mm
4
tail
FPC
Environmental characteristics
NO.
Item
Specification
1
Operation temperature
-10~+60
2
Storage temperature
-20~+70
Electrical characteristics
Item
Specification
Remarks
Rated Voltage
DC 5V 1mA
Linearity
≤3.0
Load 120gf
3
Resistance
/
FPC
At connector
/
4
Insulation Resistance
≥20 MΩ
DC 25V
Mechanical characteristics
Operating force
20-150g
R0.8 by pen
Hardness of surface
≥4H
JISK5400
Light Transmission
≥80%
FPC Bending
1.0mm, more then 3time