AB Allen-Bradley 2711P-K6C20A8 Membrane keypad replacement
  • brand nameVICPAS
  • model2711P-K6C20A8
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, paypal
  • update timeThu, 14 May 2026 02:43:05 GMT
Detailed
Tactile Feel
Is determined by the thickness of the overlayer. Normally between 0.06” -0.08".
Travel
Depend on customer's requirement. Normally between 0.010" - 0.020".
Life Cycle
5 Million Cycles(up to)
Operating voltage: 35V DC
Operating current: 100mA 1W
Contact resistance: < 100 Ohms
Open circuit resistance: ≥ 10MΩ at 100V
Switch stroke: 0.1 to 0.6mm
Contact bounce: 5 to 30ms
Actuation force tolerance: +/- 20 to 45g
Tactile ratio: FC > 40%
Operating humidity: up to 95% RH