SUPU Electric Interchangeable Dies Punching Machine SUPER360M
  • group namePaper Punching Machines
  • Min Order10 piece
  • brand nameSUPU
  • modelSUPER360M
  • payment methodL/C, Western Union, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 14:36:40 GMT
Paramtents
  • Power Electricity
  • Width 360mm
  • Pitch on request
  • Hole type on request
  • Punching thickness 25—35sheets
  • Binding Thickness on request
  • Number of punch pins depending on the die
  • Disgagement punch pins depending on the die
Packging & Delivery
  • Size74cm x62cm x54cm
  • Weight40kg / piece
  • Min Order10 piece
Briefing
Interchangeable die punching machine
Eeasy change die
International patent design
Certification:CE CETL CB SAA
Detailed
Electric Heavy Duty Hole Punching Machine With Interchangeable Dies  SUPER360M
  • There is a great punch machine for your binding jobs
  • Punch multiple hole patterns, you would just need to add a Die
  • without need to purchase more equipment
  • The versatile punching machine is enough for any office environment
  • Productivity, versatility, and ease-of-use.
Maximum:
  • Thickness 34mm
  • Punching up to 30 sheets
  • Max.thickness 50mm
  • Thickness 34mm
  • Punching up to 30 sheets
  • Max.thickness 50mm
Max punching width
14"(360mm)
Punching thickness
20-35sheets
Punching speed
18000sheets
Paper feed
vertical
Punching margin
adjustable
Punching pins
disengagement
Machine dimension
520x440x300mm
Motor
230V,50HZ/200W
110V,60HZ/200W
Technical modifications may be made without notice. 1 mm = 10 sheets of paper, based on 80 gsm.
All performance outputs are based on 80 gsm paper and may vary depending on the product type, the working environment and the operator. For best punching results we recommend a paper thickness of 2.0 - 2.5 mm.