SUPU Semi-Automatic Interchangeable Dies Punching Machine SUPER360E
  • group namePaper Punching Machines
  • Min Order10 piece
  • brand nameSUPU
  • modelSUPER360E
  • payment methodL/C, Western Union, T/T
  • update timeWed, 13 May 2026 22:16:21 GMT
Paramtents
  • Power Electricity
  • Width 430mm
  • Pitch on request
  • Hole type on request
  • Punching thickness 25—35sheets
  • Binding Thickness on request
  • Number of punch pins depending on the die
  • Disgagement punch pins depending on the die
Packging & Delivery
  • Size74cm x62cm x54cm
  • Weight45kg / piece
  • Min Order10 piece
Briefing
Interchangeable die punching machine
Eeasy change die
International patent design
Certification:CE CETL CB SAA R
Detailed
  • Max punching width:14"(360mm)
  • Punching thickness:20-35sheets
  • Punching speed:max. 18000sheets depend on operator
  • Paper feed: vertical
  • Punching margin:adjustable
Maximum:
  • Max. bind up 318 sheets
  • Max. bind up 180 sheets
  • Max. bind up 500 sheets
  • Width 360mm
  • Punching up to calendar
  • Max.thickness 2.5--4mm
Max punching width
14"(360mm)
Punching thickness
20-35sheets
Punching speed
18000sheets
Paper feed
vertical
Punching margin
adjustable
Punching pins
disengagement
Machine dimension
520x440x300mm
Motor
230V,50HZ/120W
110V,60HZ/120W
Technical modifications may be made without notice. 1 mm = 10 sheets of paper, based on 80 gsm.
All performance outputs are based on 80 gsm paper and may vary depending on the product type, the working environment and the operator. For best punching results we recommend a paper thickness of 2.0 - 2.5 mm.