DESK TOP PUNCHING MACHINE WITH INTERCHANGEABLE DIES(SUPER360)
  • group namePaper Punching Machines
  • Min Order10 unit
  • brand nameSUPU
  • modelSUPER360
  • payment methodT/T, L/C, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Westem Union, Cash, Escrow
  • update timeWed, 13 May 2026 15:30:36 GMT
Paramtents
  • Type Multifunction punching machine
  • Power Manual
  • Model SUPER360
Packging & Delivery
  • Min Order10 unit
Briefing
Machine dimension(mm):52X47X30CM
Machine weight :42kgs
Detailed
PRODUCT DESCRIPTION
Changing of dies is quick and easy
Working width: 360mm(14")/300mm(11")
Punching capacity: 25~35 sheets depending on different dies (80g)
Punching speed:Max.28.000 sheets /hour(Depending on operator)
Vertical punching
Die-disengagement pins: Full
Machine weight :42kgs
11 different dies to choose, contain restangle (comb), square (wire)
                                                             round,oval  (spiral)  calendar holes
No need of tools for changing of dies
All aluminum construction make the machine very durable
TECHNOLOGY DATA
 Machine description Manual punching machine with interchangeable dies
 Punching type Vertical
 Punching width 360mm (14")
 Size of paper to be punching A4,14" ,US letter size ,Legal size
 Punching thickness 25-30sheets
 Selectable pin Full selectable pins
 Mater of machine All aluminum
Max punching width
14"(360mm)
Punching thickness
20-35sheets
Paper feed
vertical
Punching margin
adjustable
Punching pins
disengagement
Punching speed
manual
Power
manual
Motor
No
Technical modifications may be made without notice. 1 mm = 10 sheets of paper, based on 80 gsm.
All performance outputs are based on 80 gsm paper and may vary depending on the product type, the working environment and the operator. For best punching results we recommend a paper thickness of 2.0 - 2.5 mm.
  • Ensure the machine is on a stable surface
  • Parallel to the right push the paper holder
  • Ready machine
  • Select the correct punch profile for the sheet size. Select releasable dies as appropriate
  • To move the lock-handle to “lock-up”
  • Select the correct back margin Depth for the number of sheets.
  • Measure edge guide according to paper thickness and size of the circle
  • Test punching scrap sheets in verticality. To check edge guide setting.
  • Depress the handle
We do a lot of testing before final package to pursue "100% quality" goal!