SUPU Industrial Paper Punching Machine with Interchangeable Die SUPER600
  • group namePaper Punching Machines
  • Min Order1 piece
  • brand nameSUPU
  • modelSUPER600
  • payment methodL/C, T/T, Western Union, MoneyGram, Paypal
  • update timeWed, 13 May 2026 12:49:07 GMT
Paramtents
  • Power 1.5KW
  • Width 600mm
  • Pitch on request
  • Hole type on request
  • Punching thickness 5mm
  • Binding Thickness on request
  • Number of punch pins on request
Packging & Delivery
  • Size87cm x72cm x116cm
  • Weight260kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
Professional paper punching machine , change the dies easily ,can close the double wire on the same machine for size 6 to 38mm
Detailed
HEAVY DUTY PAPER HOLE PUNCHING MACHINE (SUPER600)
SUPER600 heavy duty paper punching machine is a semi-automatic electric paper punching machine  which can be used in industry, notebook producing factory ,enterprise and large organizations with firm design.It has advanced motor reducer and special-made mechanical clutch. Motor can run continuously for 24 hours and punching controlled by foot pedal which is easy and safe for operation. Interchangeable die is easy and fast, which can punch various holes.Closing double wire is also available by changing punching dies into closing die and can close any size of double wirePunching depth margin can also adjustable from 2mm to 6mm which make this machine perfect.
  • Can change dies, choose different hole
  • Electric wire closing system change closer
  • Easy operation by foot pedal
  • Can closer wire size from 3/16 "(4.8mm ) to 1 1/2" (38mm )
  • 24 hours continuous working
Maximum:
  • Max. bind up 318 sheets
  • Max. bind up 180 sheets
  • Max. bind up 500 sheets
  • Width 600mm
  • Punching up to calendar
  • Max.thickness 2.5--4mm
Model Name
SUPER 600
Punch Width
600mm
Punching Thickness
5 mm
Punching speed
150 time/minute
Closer wire
4.8mm—38mm
Dimension
1000*640*1110 mm
Weight
230kgs
Motor
230V,50HZ/120W
110V,60HZ/120W
Technical modifications may be made without notice. 1 mm = 10 sheets of paper, based on 80 gsm.
All performance outputs are based on 80 gsm paper and may vary depending on the product type, the working environment and the operator. For best punching results we recommend a paper thickness of 2.0 - 2.5 mm.