DMC ATP-104A ATP-104A060B Touch Screen Panel
  • group nameATP/AST Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelATP-104 ATP-104A ATP-104A060B
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 14:29:04 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 10.4 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 working Days
  • Modle ATP-104 / ATP-104A / ATP-104A060B
  • Tail Length & Position 60mm (Top Side)
  • External Dimension(E) 235.0 x 183.0mm
  • Glass Thickness(Total) 1.8mm (2.1mm)
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
10.4 inches Resistive Touch Screen, Glass Thickness 1.8mm, Original-365 Days Warranty-Fully Tested-Factory Prices-Fast Shipping
Detailed
DMC ATP-104 ATP-104A ATP-104A060B Touch Screen Panel Original Repair Replacement
DMC ATP-104A ATP-104A060B Touch Screen Panel Original Repair Replacement
The ATP-104A060B work Maximum Voltage DC6V with 100mA Top Electrode, Bottom Electrode 100mA, Between the Top and Bottom. Tail Length & Position 60mm (Top Side), External Dimension 235.0 x 183.0mm, Glass Thickness(Total) 1.8mm (2.1mm).The touch screen type is analog resistive 4-wire. Highly durable and versatile. Operation is guaranteed up to as many as 10 million strokes (4-wire type)/ 35 million strokes (5-wire type).
・ Do not put ATP-104 ATP-104A ATP-104A060B Touch Glass close to fire. (Description added)
・ Do not wipe ATP-104 ATP-104A ATP-104A060B Touch Membrane with too much load. (Description added)
Specifications:
The table below describes the parameters of the DMC ATP-104A060B Touch screen Panel Glass.
Part Number : ATP-104A ATP-104A060B
Manufacturer: DMC
Screen diagonal 10.4 in
Warranty: 365 Days Warranty
Interfaces USB / RS232
Touchpoints: 1
Glass Strength: 1.8 mm
Technology: Analog resistive 4-wire
Active Area: 213.0 x 160.0mm
Viewing Area Dimension 221.0 x 168.0mm