DMC AST-047A070A Touch Screen Panel Glass Original
  • group nameATP/AST Series
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelAST-047 AST-047A070A
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 16:07:39 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 4.5 inch
  • Warranty 365 Days
  • Shipping 2-3 working Days
  • Modle AST-047 / AST-047A070A
  • Tail Length & Position 70mm (Top Side)
  • External Dimension(E) 111.2 x 88.0mm
  • Glass Thickness(Total) 1.1mm (1.4mm)
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
4.7 inches Resistive Touch Screen, Glass Thickness 1.1mm, Original-365 Days Warranty-Fully Tested-Factory Prices-Fast Shipping
Detailed
DMC AST-047A070A Touch Screen Panel Glass Original Repair Replacement
The AST-047A work Maximum Voltage DC6V with 100mA Top Electrode, Bottom Electrode 100mA, Between the Top and Bottom. The touch screen type is analog resistive 4-wire. Highly durable and versatile. Operation is guaranteed up to as many as 10 million strokes (4-wire type)/ 35 million strokes (5-wire type). DMC AST-047A070A touchscreen panel work Operating Temperature: -20 °C to 70 °C (no condensation), Operating Humidity -20°C to 60°C Less than 90%RH (no condensation) Exceeding 60°C 133.8g/m3 (no condensation).
Specifications:
The table below describes the parameters of the DMC AST-047A070A Touchscreen Panel Glass.
Part Number : AST-047A070A
Manufacturer: DMC
Screen diagonal 4.7 in
Warranty: 365 Days Warranty
Interfaces USB / RS232
Touchpoints: 1
Glass Strength: 1.1 mm
Technology: Analog resistive 4-wire
Active Area: 98.0 x 74.0mm
Viewing Area Dimension 100.0 x 76.0mm