Power Panel 500 5PP520.1043-B00 Touch Digitizer Glass
  • brand nameVICPAS
  • model5PP520.1043-B00
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 20:15:40 GMT
Paramtents
  • Brand B&R
  • Size 10.4 inch
  • Warranty 1 Year VICPAS Warranty
  • Model B&R Power Panel 500 5PP520.1043-B00
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
Detailed
B&R Power Panel 500 5PP520.1043-B00 Touch Panel Repair Replacement
Order each part separately is available
Power Panel 500 5PP520.1043-B00 Touchscreen Glass
Powered by Intel® Atom™ architecture, the new Power Panel 500 series delivers performance previously only possible with industrial PCs. The Intel® Atom™ Z5xx processors equipped in the Power Panel 500 have enough power to handle even the most challenging applications. There is also plenty of room for RAM – up to 2 GB. This extensive product range includes panels ranging from 5.7" VGA to 15" XGA displays with intuitive touch screen and function keys. Gigabit Ethernet ensures high-speed communication over the plant network. Additional fieldbus interfaces or another gigabit Ethernet interface can also be added if needed. When designing the Power Panel 500, developers focused specifically on minimizing installation depth so that these systems can be used in extremely tight spaces.
B&R Power Panel 500 5PP520.1043-B00 Features:
• Intel® Atom™ Z510, Z520 or Z530 processor
• Up to 2 GB SDRAM
• 2x USB 2.0 (5.7" and 7" devices), 3x USB 2.0 (10.4", 12.1" and 15" devices)
• 1x RS232
• 1x Ethernet 10/100/1000 Mbit/s
• Optional interface and I/O boards
• 1 CompactFlash slot (type I)
• 24 VDC supply voltage
• Operation without a fan or heat sink
• BIOS (Insyde)
• Real-time clock (RTC, battery-backed)
Specifications:
The table below describes the parameters of the 5PP520.1043-B00 Power Panel 500 Touchscreen Panel.
Part Number : 5PP520.1043-B00
Product Line: Power Panel 500
Screen diagonal: 10.4 in
Warranty: 365 Days Warranty
Input Power: 24 VDC
Serial interface Type: RS232
Storage: -20 to 70°C