5PC720.1043-00 Front Overlay Touch Screen Panel Repair
  • group nameB&R Panel PC
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • model5PC720.1043-00
  • payment methodWestern Union, T/T, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 23:34:55 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Size 10.4 inch
  • Brand B&R
  • Warranty 1 Year VICPAS Warranty
  • Model B&R Panel PC 700 5PC720.1043-00
  • Shipping DHL/FedEx/UPS/TNT/EMS/Aramex /DPEX
Detailed
B&R Panel PC 700 5PC720.1043-00 Protective Film Touch Screen Glass Repair Replacement
Order each part separately is available
Panel PC 700 5PC720.1043-00 Front Overlay Touch Screen Panel Glass
The 5PC720.1043-00 MMI Touch Screen Protective Film Panel PC 700 and Automation PC 620 are based on the same platform, which means that the Panel PC also offers the full bandwidth of processors ranging from Celeron® 600 MHz to Pentium® M 1.8 GHz. Panel PCs are available as touch devices with 10.4" VGA, 12.1" SVGA, 15" XGA, 17" SXGA and 19" SXGA TFT displays. The housing is also a defining factor. From very flat devices without PCI slots to expandable devices with two PCI slots, the Panel PC can be optimized to meet the requirements of the application. Four additional Automation Panel 900s can be connected to the Panel PC 700 (dual independent display).
Specifications:
Part Number: 5PC720.1043-00
Product Line: Panel PC 700
Panel Overlay: Polyester
Warranty: 365 Days Warranty
Housing Material: Metal
Display Type: TFT color
Display Diagonal: 10.4" (264 mm)
Display Colors: 262,144
Display Resolution: VGA, 640 x 480 pixels
Storage Temperature: -30 to 70°C