group name8-20HP hand tractor
Min Order1 piece
brand nameTieniu/Agricm
payment methodT/T, L/C, D/P D/A, MoneyGram, Credit Card, PayPal, Westem Union, Cash, Escrow
update timeTue, 19 May 2026 17:49:14 GMT
Starting method Rebound type hand pull
Rated speed 3600 r/min
Dimension(L*W*H) 1690mm*800mm*860mm
structure type single-cylinder air-cooled
Weight 150 KG
Rated power 4.05KW
Rotary tillage width ≥70cm
working speed ≥1.2km/h
Trenching depth ≥20cm
Trenching width ≥30cm
Rotary tillage depth ≥15cm
Min Order1 piece
Versatile rotary cultivator and tiller designed for soil preparation in farms and gardens. Features gasoline engine with belt drive system, suitable for tilling, trenching, and weeding operations.
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Model | 3TG-4.05 (173FS belt) |
| Drive Mode | Belt drive |
| Clutch Type | Tensioner type |
| Engine Type | Single-cylinder air-cooled |
| Rated Power | 4.05 kW |
| Rated Speed | 3600 r/min |
| Starting Method | Rebound hand pull |
| Fuel Type | Gasoline |
| Tillage Width | Up to 90 cm |
| Tillage Depth | Up to 15 cm |
| Trenching Width | Up to 20 cm |
| Trenching Depth | Up to 20 cm |
| Working Speed | Up to 3.2 km/h |
| Machine Size | 1690 x 800 x 860 mm |









网络文化经营许可证:浙ICP备14006100号-11 2007-2026 Tradevv.com. All rights reserved.