ST100-120E3 | Optical Data Transmission Module ST100 Series
  • group nameOptical Data Transmission
  • Min Order1 piece
  • brand nameDADISICK
  • modelST100 Series | ST100-120E3
  • update timeWed, 13 May 2026 20:06:21 GMT
Paramtents
  • Eective transmission distance: 120 m
  • Communication rate: 100 Mbit/s
  • Communication light divergence angle:
  • Communication light receiving angle: 1.5°
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
Communication rate: 100 Mbit/s
Communication light divergence angle: 1°
Detailed
Basic information
Product name
Optical data transmission module
Transmitter model
ST100-120E3
Receiver model
ST100-120E4
Peormance parameters
Eective transmission distance
120 m
Communication rate
100 Mbit/s
Communication light receiving angle
1.5°
Mechanical/optical propeies
Power supply voltage
DC 10V - 30V
Power consumption
3 W(max)
Laser source
Calibration light: 650 nm, Communication light source wavelength: E3 785 nm/E4 850nm
Laser leve
Communication light: Class3b (EN 60825-1:2007), Calibration light: Class1
Dimensions
102 * 84 * 140.5(mm)
Protection level
IP65
Others
Data transmission inteace
Ethernet
Communication protocol
Unlimited
Using environment temperature
<80% RH
Storage temperature
-20℃~70°C
Working temperature
-10℃~55°C (indoor use)