Pipe Grooving Machine For Pipes SCH10/SCH40 1"-12" (RG-2S)
  • group nameHydraulic Roll Grooving
  • Min Order1 piece
  • brand nameGruvmaster & Welping
  • modelRG-2S
  • payment methodL/C, D/A, D/P, Western Union
  • update timeWed, 13 May 2026 22:26:33 GMT
Paramtents
  • Fabrication Capacity 1"-12" SCH10/40
  • Max Wall Thickness 10mm
  • Output Speed 23RPM
  • Power Supply 1100W
  • Packing Size 82*47*88cm
  • Gross Weight 130KG
Packging & Delivery
  • Size82cm x47cm x88cm
  • Weight147kg / piece
  • Min Order1 piece
Briefing
RG-2S roll grooving machine for 2 inch -12 inch steel pipe for heady duty work ,max 10mm wall thickness.
Detailed
Pipe Roll Grooving Machine Video
Features of Electric Hydraulic Roll Groover Machine
● Model RG-2S is specifically designed for rolling grooves on steel pipes and stainless steel on steel pipes and stainless steel from 1"-12" SCH10/SCH40.
Pipe Roll Grooving Machine Parameter
8inch roll groover
Model:
RG-2S
Suitable materials:
Carbon Steel,SS Pipe
Fabrication Capacity:
1"-12"   Pipe SCH10/SCH40
Power supply:
220V/110V
Frequency:
50HZ /60HZ
Max wall thickness:
10mm
Motor power:
1100W
Output speed:
23RPM
Packing gross weight:
130kgs
Packing size:
82*47*88cm
Standard Parts of RG-2S Roll Groover
Item Number
Description
Net weight
911172
Drive roller 1"-1 1/2"(φ33-φ48)
1.13kg
911022
Drive roller 2"-3"(φ60-φ89)
1.30kg
1.30kg
Drive roller 8"-12" (φ219-φ325)
1.40kg
Groove roller 1"-1 1/2"(φ33-φ48)
0.45kg
Groove roller 2"-3"(φ60-φ89)
0.45kg
Groove roller  8"-12" (φ219-φ325)
Pipe stand
6.90kg
Pipe Stabilizer
2.80kg
Foot Switch
1.50kg
Optional Parts of RG-2S Roll Groover
Item Number
Description
Net weight
Groove roller for SCH10 Anti-Flare (2"-3")
Groove roller for SCH10 Anti-Flare (3 1/2"-6")
Groove roller for SCH10 Anti-Flare (8"-12")
Drive Unit of RG-2S Roll Groover
Catalog No.
Phase
Power
Voltage
Frequency
Single
1100W
220V
50/60Hz
Single
1100W
110V
50/60Hz
Resources of RG-2S Roll Grooving Machine
RG-2S Breakdown Part List
RG-2S Roll Grooving Tool Operating and MaintenanceInstructions Manual
Roll Grooving Machine Configuration
8inch roll groover
Hydraulic pump
High quality seal parts ensure long-term field usage without leaking
Fine-machined cylinder with accurate sizes
Proper-hardened piston rod of long-life
Built-in groove depth adjusting rod
8inch roll groover
Casting part
Reinforced cast iron housing for hydraulic pump, roller sets, pipe stabilizer
Support color customization
Balanced structure withstands tough jobs
8inch roll groover
Base & Parts
roll groover machine
Roller Set
Strong and  precise make the groove without deformation.
roll groover machine
Roll Sets
Available in sizes: 1"- 1 1/2",2"-3",3 1/2"-6",8"-12"
For Steel pipe 1"-12",Pipe SCH10/SCH40
High strength steel, hardened to withstand long-time usage
Pipe Stand
Quick size adjustable rods, fine-machined slots with latch
Steel ball heads,for smooth rotation,forward-backward moving of pipe
Adjustable height to suit different size pipes:1"-12"