E884828 SCN-AT-FLT12.5-001-0A0-R Touch Screen Panel
  • group nameFor ELO Touch Panel with 4 / 5 Wires
  • Min Order1 piece
  • brand nameVICPAS
  • modelE884828 SCN-AT-FLT12.5-001-0A0-R
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeWed, 13 May 2026 21:27:23 GMT
Paramtents
  • Touch screen panel type Resistance touch screen
  • Warranty 365 days
  • Shipping 2-4 workdays
  • Size 12.5 inch
  • Name E884828 SCN-AT-FLT12.5-001-0A0-R Touch Screen Panel
Packging & Delivery
  • Min Order1 piece
Briefing
E884828 SCN-AT-FLT12.5-001-0A0-R
It is brand new and good quality with a year warranty.
Detailed
E884828 SCN-AT-FLT12.5-001-0A0-R Touch Screen Panel repair
Product Description:
* Size 12.5 inch;
General Size 3.0'' to 22''
Custom Size 1.0''to 22''
Fit in with Panel display device
* Performance
Resolution(Interpolation) 4096*4096
Linearity Error <1.5%
Response Speed <10ms
* Mechanical
Input Method Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times More than 1 million touches
Touch Activation Force 20~80g
Surface Durability Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
* Optical
Light Transmission 80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental
Temperature Operating Range: -10° C ~ 60° C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage Typical +DC 5V
Power Supply USB or RS232
Interface Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current 5mA~25mA
Electrostatic Endurance No abnormal appearance after 10kv, 100Ω , 250PF electrostatic used
Isolation Resistance >20MΩ @ DC 25V
Resistance 300Ω < X Axis <900Ω , 200Ω < Y Axis <800Ω (Varies with different size)
Agency Approvals CE, FCC, RoHS
Operation System Linux/ DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS
Works with The Operating Systems:
* Windows 7
* Windows Vista / Windows CE
* Windows NT4 / Windows 98
* Mac OS X / Mac OS 9X
* Windows 9X / Me
* Windows 2000-XP
* Linux / DOS
Application:
* MID, Tablet PC, Digital photo frame, Car GPS.
* POS. All-in-one. KIOSK. Advertising display. ATM.
* Medical device/Medical equipment/HMI/Industrial computer.
* Light Industrial equipment, Home appliances.
* Portable sport devices, Access control terminals.
* Personal computer and office.
To get more Product Feature
Company Information:
If you need more details, please contact us without hesitate.
Our Advantages:
  1. 1. All product are new and original packaging.
  2. 2. Click on the precise, easy use.
  3. 3. Reflecting the sensitive.
  4. 4. Meet bad environment.
  5. 5. Practicability.
  6. 6. No need change any shell and add any auxiliary to the HMI machine.
  7. 7. The quality is stable and reliable, took 12 months warranty.
  8. 8. OEM is available.
To get more detail for OEM
Payments:
  • Paypal
  • Credit Card
  • Western Union
  • T/T (Bank transfer)
Trading Process:
Packaging&Shopping:
Packaging:
Shipping:
We are shipping the goods to every country of the world!
Our shipping method is Hong Kong DHL ,other shipping methods, such as Fedex is OK!
To get more detail for shipping
Our Services:
The key features of VICPAS customer service are as below:
1.Systematic management system to delivery right products to our customers.
2.Strictly quality control management system to maintain quality at sustainable level.
3.Honesty Culture makes sure to be your long term strategic partner in China
Feedback Policy:
1. When you get the goods, please help to notice us .
For Feedback
FAQ:
1. How does the resistive touch screen work?
2. Does VICPAS accept shipping via buy's account?
3. Is there a circuit diagram I can refer to ?
Yes, circuit diagram is available in the product specification sheet.Please refer to the specification sheets available in Analog Resistive Touch screen Controller (4W-TFT) for 4 wire resistive controller.Please refer to the specification sheets available in Analog Resistive Touch screen Controller (5W-TFT) for 5 wire resistive controller.