E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R Touch Screen Panel
  • brand nameVICPAS
  • modelE671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R
  • payment methodWestern Union, MoneyGram, T/T, Paypal, PayPal, Credit Card
  • update timeThu, 14 May 2026 00:22:25 GMT
  • Shipping 2-4 workdays
  • Size 13.2 inch
  • Name E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R Touch Screen Panel
Briefing
E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R
It is brand new and good quality with a year warranty.
Detailed
E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R Touch Screen Panel repair
E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touch panel size: inch; other general size is 3.0'' to 22''. E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touch screen adopt to panel display device, touch digitizer glass linearity error:< 1.5%; E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touch screen hmi response speed: < 10ms. E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touchscreen temperature operating range: -10°C ~ 60°C. E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touch membrane temperature storage range: -20°C ~ 70°C. E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touch screen display current: 5mA~25mA. E671511 SCN-AT-FLT13.2-001-0A0-R touch screen monitor operation system including: Linux / DOS / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS etc.
Product Description:
*  Size   13.2 inch
General Size
3.0" to 23″
Custom Size
1.0″to 22″
Fit in with
Panel display device
*  Performance
Resolution(Interpolation)
Linearity Error
< 1.5%
Response Speed
< 10ms
*  Mechanical
Input Method
Finger or gloved hand (rubber, cloth or leather)
Touch Times
More than 1 million touches
Touch Activation Force
20~80g
Surface Durability
Meets pencil hardness 3H (per ASTM D3363)
*  Optical
Light Transmission
80%(Meet ASTM D1003)
* Environmental ;
Temperature
Operating Range: -10°C ~ 60°C
Storage Range: -20° C ~ 70° C
Relative Humidity
Operating Range: 0%~90% RH (no dew falls)
Storage Range: 0% to 95% RH (no dew falls)
Altitude
Up to 3, 000m
* Electrical
Operation Voltage
Typical +DC 5V
Power Supply
USB or RS232
Interface
Full Duplex USB 2.0 (Full Speed) Plug and play compatible
Serial RS-232.
Current
5mA~25mA
Electrostatic Endurance
No abnormal appearance after 10kv, 100Ω, 250PF electrostatic used
Isolation Resistance
> 20MΩ @ DC 25V
Resistance
300Ω < X Axis < 900Ω , 200Ω < Y Axis < 800Ω (Varies with different size)
Agency Approvals
CE, FCC, Rohs
Operation System
Linux/ Dos / Windows ME/95/98 / NT4.0/XP/2000/Mac OS
To get more Product Feature
Company Profile:
Our Advantages:
  • 1. Low cost
  • 2. Finger, gloved hand and stylus activation
  • 3. High accuracy and sensitivity
  • 4. High durability and reliability
  • 5. Contaminant proof and liquid resistance
  • 6. OEM is available.
 No found?
 Don't worry, here you can find all the product we have.
  Why no have a try?
2. Is there a circuit diagram I can refer to ?
Yes, circuit diagram is available in the product specification sheet.Please refer to the specification sheets available in Analog Resistive Touch screen Controller (4W-TFT) for 4 wire resistive controller.Please refer to the specification sheets available in Analog Resistive Touch screen Controller (5W-TFT) for 5 wire resistive controller.