Hot Air Gun RYA1600A
  • group nameHot Air Hand Tools
  • Min Order1 set
  • brand nameRIYANG
  • modelRYA1600A
  • payment methodL/C, Western Union, T/T, Paypal
  • update timeThu, 14 May 2026 09:35:20 GMT
Paramtents
  • Certificate CE, ISO9001
  • Packing Material Aluminum Box
  • MOQ 1set
Packging & Delivery
  • Min Order1 set
Briefing
This hot air gun RYA1600A is double insulated, temperature constantly and continuously adjustable.
Detailed
Hot Air Gun RYA1600A
Also, it is used in other jobs like hot forming, shrinking, drying, and igniting.
Product Details
VOTALGE
220V, 50/60HZ
POWER
1600W
TEMPERATURE ADJUSTED
20℃ - 620℃
 ADJUSTABLE CONTINUOUSLY
AIR VOLUME
MAX 180L/MIN
AIR PRESSURE
2600PA
NOISE
≤65DB
NET WEIGHT
1.1KG
HANDLE SIZE
ø65MM